Na dnešním stále více konkurenčním trhu práce jsou sociální média při hledání práce zásadním šípem ve vašem toulci. Prezentovat se budoucím zaměstnavatelům s dovednostmi souvisejícími s vaším oborem je stejně důležité jako prezentovat svou online přítomnost pozitivním způsobem. Podle nedávné studie CareerBuilder.com využívá 37 procent společností sociální sítě k průzkumu kandidátů. Chcete-li dosáhnout maximálního zájmu potenciálních náborářů, je důležité používat stránky a aplikace sociálních médií, abyste se dostali – a zůstali – na jejich radaru. Zde je několik nástrojů a tipů pro sociální média, které můžete využít na LinkedIn, Twitteru, Facebooku a Google Plus, abyste získali lepší výhodu:
Používejte LinkedIn efektivně
Nejdůležitějším prvním krokem každého profesionála, ať už mladého nebo starého, když používá sociální média při hledání práce, je dostat se na LinkedIn a vytvořit si profil; jen velmi málo lidí však ví, jak efektivně nastavit svůj LinkedIn, aby propagoval svou osobní značku nebo se spojil s firmami a kolegy. Když si nastavujete svůj LinkedIn profil, ujistěte se, že jste vyplnili všechny požadované informace a do popisů zahrnuli oblíbené hledané výrazy a fráze optimalizace pro vyhledávače (SEO). Navíc se připojte k co největšímu počtu skupin na LinkedIn, které se týkají vašich dovedností nebo požadované kariéry. Ať už je to vaše skupina absolventů vysoké školy nebo střední školy, nebo dokonce velké národní organizace, jako je bratrstvo, na skupinových fórech vždy najdete pracovní a síťové příležitosti a tipy na kariéru. Zaměstnavatelé navíc rádi najímají lidi se sdílenými zkušenostmi nebo spojením.
Zapojte se do online konverzací a interakcí na Twitteru
Twitter se rozšířil daleko za hranice definování lidí ve 140 znakových spurtech a může být zásadní jako nástroj při používání sociálních médií při hledání práce, pokud se k nim přistupuje správným způsobem. Stejně jako LinkedIn se ujistěte, že máte účinnou biografii, která uvádí vaše minulé zkušenosti a budoucí ambice, s profesionálním záběrem hlavy jako zobrazovaným obrázkem. Jakmile si nastavíte svůj účet, nezapomeňte sledovat nejen korporace, které by vás mohly zajímat, ale i pracovní rady, kariérové odborníky a personalisty, kteří pracují pro společnosti, pro které chcete pracovat. Zaměstnavatelé rádi vidí, že lidé jsou na sociálních sítích aktivní, takže jakmile si vytvoříte pevnou základnu sledujících, ujistěte se, že budete tweetovat často (ideálně několikrát denně, ne-li obden). Některé tweety mohou být tak jednoduché jako zveřejňování relevantních a zajímavých článků online, jiné by však měly být poutavější. Ujistěte se, že je váš profil veřejný a zkuste se připojit k chatům na Twitteru s příslušnými hashtagy, jako je #careerchat nebo #jobhuntchat.
Proměňte svou stránku na Facebooku z osobní na profesionální
S posláním webu učinit svět „otevřenějším a propojenějším“, jaký lepší způsob, jak dále zlepšit používání sociálních médií při hledání práce, než na Facebooku? Na Facebooku je prakticky každý a pro mnoho lidí, kteří právě absolvují vysokou školu, je snadné a rychlé přeměnit svůj profil na stránku zaměřenou spíše na kariéru. Výhodou tohoto webu oproti LinkedIn a Twitteru je, že jste na Facebooku propojeni se svými přáteli. Vzhledem k tomu, že vás znají osobně, je pravděpodobnější, že vám pomohou nebo si vás budou pamatovat, pokud se později doslechnou o volné pozici. Ujistěte se, že vaše stavy jsou také účinné. Nepište jen: „Hledám práci, prosím pomozte“, ale uveďte, o která odvětví máte zájem, a odkaz na svůj LinkedIn profil. Pokud se rozhodnete používat svůj Facebook pro profesionální účely (což není správná nebo snadná volba pro každého), ujistěte se, že ve svém profilu čistíte části, které možná nechcete, aby budoucí zaměstnavatelé viděli. Měli byste také využít „funkci seznamu“, která dokáže rozdělit přátele do skupin a omezit jejich přístup k vašemu účtu.
Google Plus nejen propojuje všechny vaše účty na sociálních sítích, ale umožňuje vám komunikovat s náboráři na hlubší úrovni
V posledních měsících se Google velmi snažil zjistit, kde uživatelé internetu pracují, online přítomnost, kontaktní údaje a další osobní a profesní informace prostřednictvím profilu Google Plus. Připojením k této sociální síti se snáze objevíte ve výsledcích vyhledávání a máte možnost propojit své účty na Facebooku, Twitteru a LinkedInu se svým profilem, stejně jako další blogy a online práci. Pokud nechcete používat svůj Facebook pro profesionální vztahy, je Google Plus dobrou alternativní stránkou sociálních médií pro vytváření a rozdělování přátel a známých do „kruhů“ kontaktů. A konečně, pokud se ucházíte o práci mimo své město, funkce Hangout na Google Plus usnadňuje společnostem pohovor s vámi online, aniž by se museli starat o cestování.
Bez ohledu na vaši profesi jsou sociální média při hledání zaměstnání něco, co zaměstnavatelé hledají častěji. Ukazuje mediální a technologické důvtipné vlastnosti pro účely vytváření sítí a funkčnosti práce. Kvůli tomuto posunu je důležité udržovat aktivní online přítomnost. Pro nejlepší výsledky je dobré spojit všechny čtyři výše uvedené stránky. I když nejste aktivní online nebo toho moc nevíte o tom, jak být efektivním plakátem nebo tweeterem, je dobré náborářům ukázat, že jste otevřeni učit se nové programy a přizpůsobovat se. Bez ohledu na vaše odvětví je skvělá dovednost vědět, jak efektivně komunikovat a prezentovat se online.