Navazování přátelství v práci není vždy snadné, ale téměř vždy to stojí za to.
Vzhledem k tomu, kolik času trávíme v práci, je to příjemné rozvíjet přátelství s našimi spolupracovníky. Díky tomu je pracovní den příjemnější a pro mnohé je to jediný skutečný čas, kdy se musíme setkávat s lidmi a navazovat přátelství. To vše je skvělé, ale někdy není tak snadné postoupit z pracovních vztahů do přátelství. Jaké jsou tedy nejlepší způsoby, jak zlepšit možnost navazování přátelství v práci?
Buďte připraveni mluvit.
Zní to jednoduše, ale tak se poznáváme. Lidé vás musí poznat, a pokud nepromluvíte, jsou to z jejich strany jen dohady, což znamená, že je méně motivuje vás považovat za potenciálního přítele. Začněte tím, že využijete témata související s prací, abyste prolomili ledy a vytvořili komunikační kanály, a pak využijte příležitosti odejít od tématu a mluvit o tématech, která s prací nesouvisejí. Například klást otevřené otázky a platit kolegům komplimenty (politicky korektním způsobem!), abyste zahájili konverzaci.
Poslouchat.
Lidé oceňují někoho, kdo naslouchá, a je pravděpodobné, že k sobě lidi přitáhnete, protože budete dobrým posluchačem. Ujistěte se však, že poslech probíhá oběma směry a nestanete se jen někým, koho lidé používají k odvysílání svých reptání!
Pusťte se do nových oblastí.
Každý má to, co má a nemá rád, ale někdy může být dobrý způsob, jak získat přátele v práci, když se chcete spřátelit, věnovat se zájmům, o kterých byste normálně neuvažovali.
Pomozte svým kolegům.
Buďte týmovým hráčem. Buďte někým, kdo rád podá pomocnou ruku, podpoří své spolupracovníky a dobrovolně se snažte, když je potřeba další pomoc, místo abyste se drželi jen „své vlastní“ práce. Vaše sympatická povaha vás učiní atraktivnější jako přítele. Jen si dejte pozor, abyste se příliš nepřetahovali nebo nezanedbávali své povinnosti.
Připojte se k ostatním během přestávek a po práci.
Raději než sedět u stolu se sendvičem na obědě, připojte se ke svým kolegům v restauraci pro zaměstnance nebo s nimi jděte na oběd nebo po práci na skleničku. Jsou to ideální časy pro lepší vzájemné poznání a přátelství vznikající v neformálním prostředí mimo kancelář. Pokud se to nestane tam, kde pracujete, zkuste to iniciovat sami. Ostatní možná ocení, že se ujmete vedení.
Navštěvujte školicí dny a studijní semináře.
Budete daleko od svých obvyklých pracovních povinností a pravděpodobněji budete mít příležitost popovídat si s ostatními o tématu školícího dne a vaší práci ve společnosti. Během přestávek je často větší šance se navzájem poznat a popovídat si a často se po ní sejít u skleničky a probrat den, zvláště pokud den končí dříve než váš běžný pracovní den.
Buďte atraktivní pro své kolegy.
Neustále naříkat a chovat se divně lidi k sobě spíše odpuzovat, než přitahovat. Buďte k sobě upřímní a zeptejte se sami sebe: „Chtěl bych se se mnou přátelit“? Pokud je odpověď ne, pak si nemůžete stěžovat, pokud se zdá, že ostatní vás nechtějí poznat. Snažte se být osobou, se kterou byste se chtěli přátelit; pozitivní, uvolněný, pohodový, svědomitý, důvěryhodný a spolehlivý, to jsou jen některé z pozitivních vlastností, které hledáme u přátel a které mohou být dobré pro vlastnosti, které u sebe rozvíjíte.
Nespěchej to.
Někdy trvá vytvoření přátelství v práci. Někdy se může zdát, že to není na kartách, ale nikdy nevíte, kdy se může stát něco, co povede k vytvoření přátelství. Tím, že uděláte svůj kousek, zvýšíte pravděpodobnost, že se to stane, když nastane správný čas!