Na sociálních sítích se toho dnes děje tolik, že se dá s jistotou říci, že v této aréně není nic svaté. Všichni jsme viděli ve zprávách o celebritách, které říkají špatné věci a jsou v pozici, aby se omluvily. To, že nejsme celebrity, ještě neznamená, že můžeme říkat, co chceme.
Existuje několik předmětů, které by nikdy neměly být zasílány v pracovních e-mailech. Většina z nich je pro většinu z nich selský rozum, ale tyto věci se stále šíří, takže mnohým z nás zdravý rozum chybí nebo je nám to prostě jedno. Pokud jste jedním z těchto lidí, vystavujete se riziku vážného postihu ze strany vašeho zaměstnavatele nebo přinejmenším vašich spolupracovníků.
Tvůj šéf – Nemluvte se svým šéfem e-mailem. Pokud cítíte potřebu ventilovat, jděte osobně a promluvte si s někým o svém šéfovi, ale nedělejte to přes e-mail. Když to řeknete osobně, bylo to skutečně řečeno? Pokud to napíšete na e-mail, pak existuje jasný důkaz, že to bylo řečeno a kdo přesně to řekl. Nejlepší nápad je neříkat vůbec nic nebo to alespoň nechat, dokud neodejdete, ale uvědomuji si, že tlakový hrnec občas píská a víko se chystá odfouknout, takže musíme. Použijte v tomto případě trochu uvážlivosti a hodně moudrosti.
Ošklivý humor – Další věc, na kterou je třeba si dát pozor, je oplzlý a hrubý humor. Ne každý sdílí váš smysl pro humor a to neznamená, že ho nemá. Všichni jsme vyrostli v jiném prostředí, máme různé představy o tom, co je vtipné, a máme jiný „surový“ teploměr. Zdá se, že můj vlastní teploměr začíná registrovat mnohem níže než ostatní lidé kolem mě, ale to je moje výsada a vy to nezměníte. Ani to ze mě nedělá prudérního, protože si myslíš, že něco, co se mi nelíbí, je vtipné nebo naopak. Pokud cítíte potřebu sdílet něco hrubého se spolupracovníkem, ujistěte se, že je dobře znáte a že to bude dobře přijato. Ale i zde je nejlepší nápad nechat si to pro sebe nebo je přivést do své kanceláře a sdílet je s nimi. Váš šéf si možná nemyslí, že je to něco, co by si zasloužilo být předáván v kanceláři nebo na pracovišti.
Špatný humor – Politicky nekorektní humor nebo komentáře jsou další červenou vlajkou. V dnešní společnosti nikdy nevíte, kdo pochází z jakého prostředí. Můžete si myslet, že mluvíte s někým, jako jste vy, ale ve skutečnosti nikdy neznáte jeho původ nebo původ, dokud není příliš pozdě vyndat nohu z úst. Příklad; Mám neslyšícího bratra a když jsem byl na střední škole, naše škola hrála fotbalový tým ze školy pro neslyšící. Roztleskávačky pro školu neslyšících používaly bubny, aby se udržely v rytmu a zpívaly. Na schůzce školního klubu se jedna z dívek rozhodla napodobit jejich způsob, jakým zněly, když jásaly. Neřekl jsem nic, ale mnoho lidí kolem ní do ní začalo šťouchat a dávat jí najevo, že mám hluchého bratra. Netřeba dodávat, že se styděla a důrazně se omlouvala. Vlastně mě to netrápilo, protože jsem na to už byl zvyklý a věděl jsem, jak skvělý můj bratr je. Trpěla víc než já.
Opravdu se chcete vžít do takové pozice? Nechoďte do situací slepě; nejlepší je nechat si své politické komentáře pro sebe. Pokud máte pocit, že musíte něco říct, je nejlepší to říci osobně s někým, komu plně důvěřujete, a nešířit to e-mailem. Nikdy nevíte, kde ty e-maily skončí. Předají to někomu, kdo to pak předá někomu jinému a obecně si ponechá původní jméno autora připojené.
Spolupracovníci – Nejen, že byste měli držet mimo e-maily svého šéfa, ale i ostatní spolupracovníky. Pokud pracujete na druhé straně haly před někým, kdo je otravný, drsný nebo podle vašeho názoru prostě ignorant, nemá žádný přínos dávat to na e-mail. Někdo jiný nemusí mít stejný názor jako vy a cítí povinnost dát této osobě najevo, jak se cítíte. Opravdu potřebujete další stres z toho, že v práci probíhá spor Hatfielda a McCoye? Toto je místo, kam musíte chodit každý den, abyste si vydělali na živobytí, a pokud nejste připraveni na přechod, je nejlepší držet jazyk za zuby o spolupracovníkech. Není to jen dobrá rada při odesílání e-mailu, ale vše, co říkáte, by si mělo dobře promyslet, než se to dostane na veřejnost, pokud jde o spolupracovníky. Nejlepší způsob, jak si v práci zachovat zdravý rozum, je udržovat dobré pracovní vztahy se všemi v práci.
záležitosti – Záležitosti v kanceláři jsou další velký ne-ne-mail. Pokud máte vztah s jiným spolupracovníkem, i když jste oba svobodní, není dobrý nápad komunikovat prostřednictvím e-mailu. Vše, co položíte na papír, se vrátí a kousne vás na zadní straně. Pokud nejste oba svobodní nebo jste oba manželé, pak už bylo řečeno dost.
Právní – Pokud neděláte nic dobrého, děláte něco nezákonného, i když něco berete ze skladu, nejsou to dobré mezikancelářské e-maily. Nejsou to dobré e-mailové položky v žádné aréně vašeho života, ale udělejte si velkou laskavost a vyhněte se práci.
Oslava – Pro ty z vás, kteří rádi chodí na večírky a opíjejí se nebo berou nelegální nebo předepsané látky kvůli večírku, je dobré se těmto tématům vyhnout. Neposílejte e-mail svému příteli z chodby a dejte mu vědět, jak jste o víkendu promarnili, a poskytněte mu všechny podrobnosti. Spolu s tím by došlo k sexuálním setkáním, která jste mohli mít při těchto flámech. Všechno, co jsi udělal v soukromí, by mělo zůstat v soukromí.
Nákupy – Nákup a prodej na e-bay nebo jiném fóru je také nejlepší uchovávat doma. Nemyslím si, že by váš zaměstnavatel ocenil, že nakupujete a prodáváte v jeho/její době. Nejlepší je mít tyto typy věcí mimo pracovní počítač.
Sociální média – Poslední věc, o které jsem přemýšlel, což není dobrý nápad, je dostávat upozornění na sociálních sítích na váš pracovní e-mail. Udržujte svůj společenský a pracovní život zcela oddělený. Váš zaměstnavatel vám neplatí za společenský život, věřte tomu nebo ne. Chtějí vaši plnou pozornost tomu, za co vyděláváte plat. Když se vrátíte domů, máte spoustu času zkontrolovat své stránky na sociálních sítích.
Jsem si jist, že existuje více scénářů e-mailu v kanceláři, které jsem přehlédl, ale toto jsou hlavní důvody, proč se jednotlivci dostávají do konfliktu nebo dokonce dostanou výpověď v pracovním prostředí. Byli byste překvapeni, jak zaměstnavatelé neradi používáte jejich počítače k takovým věcem, a pravděpodobně byste byli překvapeni, jak monitorují své počítače. Samozřejmě záleží na velikosti vaší firmy a ty menší tak bedlivě nesledují, ale na to mají jiné zaměstnance. Na každém pracovišti se vždy najde někdo, kdo cítí potřebu sdílet se svým zaměstnavatelem. Nejlepší je nechat tyto typy e-mailů na pokoji.