Motivace zaměstnanců je složitý svět. Kolikrát jsme slyšeli šéfa říkat: ‚Pokud to nebude na mém stole do konce pátku, můžete svou práci políbit na rozloučenou. Ano, do očí bijící hrozba je jednou z nejhorších taktik motivace zaměstnanců, protože inspiruje většinu zaměstnanců, aby vyhodili projekt do koše a odešli ze dveří. Hrozby zaměstnavatelů nedělají nic jiného, než že odcizují zaměstnance vytvořením nepřátelského pracovního prostředí. Většina z nás chápe, že hrozby ze strany šéfa jsou jednou z nejhorších taktik motivace zaměstnanců, ale co jiné méně diskutované motivační taktiky, které nespokojeným zaměstnancům padnou na zem.
Rah-Rah rovná se Blah-Blah
Mnoho manažerů zavádí taktiku roztleskávaček, aby motivovali své zaměstnance. Domnívají se, že bušením pěstí a řvaním bezcenných frází zaměstnanci reagují s energií a vášní pro svou práci. Většinu zaměstnanců však cheerleading trápí, protože nabádání svých šéfů vnímají jako dětinské triky, které fungují pouze na středoškolských fotbalových hřištích. Ať už pracujete v prostředí služeb nebo uvnitř velké podnikové infrastruktury, můžete očekávat, že se budou konat schůzky, které se pokusí probudit nadšení před začátkem směn nebo projektů. Doufejme, že se váš manažer vyhýbá používání roztleskávacích slov jako „Úžasné“, „Týmová práce“ a „Skvělé“.
Když už mluvíme o týmové práci
V určité fázi vývoje podnikání někdo přišel s myšlenkou, že týmová práce znamená vše pro přežití organizace. Manažeři se účastní četných seminářů a workshopů o tom, jak budovat produktivní týmy a maximalizovat motivaci zaměstnanců.
To je šmrnc.
Většina zaměstnanců odmítá tvrdě pracovat pro příliš horlivé šéfy, kteří jim týmovou práci strkají do krku několikrát denně. Motivovaní pracovníci chtějí určitou úroveň autonomie při výkonu v rámci týmu. Cvičení na budování týmové práce produkují pouze urážky zaměstnanců jako „To je hloupost“ a „Jaká ztráta času.“ Přidělte odpovědnost za projekt každému členovi týmu a sledujte, jak tým roste.
Negativní posilování vede k anarchii
Bohužel, mnoho šéfů sledovalo příliš mnoho videí o náboru armády, pokud jde o motivaci jejich zaměstnanců. Na opačné straně spektra motivace než roztleskávačka, šéf, který poskytuje negativní posilu, obvykle vidí výrazný pokles morálky zaměstnanců. Zaměstnanci nereagují na hrozby, přemlouvání a posměšné poznámky. Křičet na dělníky vyšel z módy na přelomu 20. století. Ve skutečnosti negativní posilování způsobuje rychlý pokles produktivity, protože zaměstnanci se rozhodnou jít podle času.
Peníze… ne všechno, co má být
Finanční pobídky mají pozitivní vliv na motivaci zaměstnanců. Zaměstnanci chtějí dosáhnout prodejních cílů a výrobních kvót, aby získali odměny za svou tvrdou práci. Peníze však mohou mít nepříznivý vliv na motivaci zaměstnanců. Co se stane, když zaměstnanec očekává odměnu za tvrdou práci, ale skončí s kapsou plnou žmolků? Ten zaměstnanec okamžitě vidí, že tvrdá práce se nevyplácí. Peníze mohou být skvělým motivátorem, ale peníze často promění nadšené zaměstnance v nemotivované nespokojence. Pouhé pověšení klacku s penězi před zaměstnance je jedna z nejhorších taktik motivace zaměstnanců.
Můžete se vyhnout nejhorší taktice motivace zaměstnanců tím, že budete pracovat pro podniky a organizace, které podporují zdravé pracovní prostředí. Společnosti, které odměňují, uznávají a poskytují příležitosti k postupu, obvykle motivují své zaměstnance k překračování vysokých standardů výkonu.