Varovné signály a léky na horečku

Varovné signály a léky na horečku

Když se nad tím zamyslíte, je opravdu trochu ironické, že přes veškerou korporátní propagandu o „otevřenosti“ se tolik z nás cítí uzavřenější, více v pasti než kdykoli předtím. Zdá se, že výskyt klaustrofobie v posledních letech velmi roste a postihuje širokou škálu bílých límečků. Zdá se, že jsme přešli od více venkovsky znějící horečky v kabinách k modernější a korporátní Cubicle Fever. Bez ohledu na to, ten pocit je na hovno.

Nastavení

Vydali vám kóji, pracovní prostor ve stylu Hermana Millera. Místo, kde můžete strávit alespoň sedm hodin denně; ergonomicky navržená tak, aby zajistila, že budete dělat to, za co dostanete zaplaceno, a přitom zabere co nejmenší plochu podlahy.

A dodal bych, s co nejmenším množstvím lidské interakce. Všichni byli připoutáni k obrazovce svého počítače, ticho přerušovalo pouze cvakání a klapání mnoha klávesnic. Pocit izolace a uzavřenosti se tedy zintenzivňuje, koneckonců omezily vaše periferní vidění a umožnily lidem přiblížit se zezadu bez varování. Není divu, že vaše vnitřní napětí stoupá. Než se nadějete, máte Cubicle Fever.

Příznaky

Najednou a téměř z ničeho nic vám začne bušit puls, srdce vám buší a každý nádech je boj, když vám pot stéká po zádech… Tyto nepříjemné příznaky brzy odezní, a zatímco pocítíte úlevu, že jste to neudělali. Když neomdlíte nebo se jinak nestanete podívanou, začnete se teď o to víc starat o to, co se stane příště.

Mysleli byste si, že se všemi těmi řečmi o otevřených versus uzavřených systémech, výhodách otevřené architektury a podobně, že se budeme cítit svobodní, kreativní a více či méně šťastní, že jsme tam, kde jsme a děláme to, co umíme nejlépe. Lehké a vzdušné, na rozdíl od uzavřených a omezených. Ostatně, není to mantra HR?

Lék

>Přesuňte se z krychle! Projděte se chodbou, jděte do odpočinkové místnosti, koupelny, kamkoli – stačí se jen pohybovat. Fyzická aktivita je největším odbytištěm napětí.

>Jít pryč. Neexistuje absolutně žádná omluva, proč se každý den v poledne nevydat na rychlou procházku venku. Na počasí opravdu nezáleží, hlavně proto, že chcete, abyste se uvnitř cítili lépe. Zaručeno, že se vrátíte klidnější, silnější a mnohem soustředěnější, než když jste začínali. I když jste v tu chvíli klidní, tato procházka se vám může později vyplatit. Pokud jste skutečně motivováni, proč nezkusit meditaci v chůzi?

> Rozptýlení. Lidé, kteří zodpovídají telefony a jiné typy lidí, mohou být ukotveni ke svým stolům, aniž by měli možnost odejít. Pokud začnete pociťovat nástup příznaků Cubicle Fever, pak alespoň vyčistěte svou oblast, přeorganizujte soubory, pořiďte si nové zásoby atd. Dělejte cokoliv, pokud je to fyzické a začne to zaměstnávat vaši mysl.

>Navštivte. Navštivte přítele nebo spolupracovníka v jiné části kanceláře. Zapojte se, mluvte o čemkoli jiném než o práci. Víte, jak to chodí; sport, sex, stav světa, cokoliv. V tomto případě není ticho zlaté.

> Jezte to. Dejte si svačinu, napijte se vody, žvýkejte žvýkačku. To všechno jsou dobré miniaktivity, protože pomáhají tím, že nahrazují pozitivní fyzické vjemy těmi klaustrofobickými. Navíc výlet do automatu může osvobodit vaši mysl. Tolik možností!

>Zkrášlete svou pracovní plochu. Je pravděpodobnější, že budete mít tendenci se cítit v pasti, když jste někde, kde nechcete být. Vynaložte veškeré úsilí na přizpůsobení svého pracovního prostoru tak, abyste se v něm cítili co nejpohodlněji. Začněte s těmito pozitivními předměty pro váš stůl.

>Squashový hněv. Není žádným tajemstvím, že hněv je vstupní branou ke spoustě špatných věcí. Ve skutečnosti je to často předchůdce Cubicle Fever. Možná jste se již setkali se sourozenci hněvu: nuda a nervozita. Jakmile ucítíte, že vám některý z těchto otravných členů rodiny dýchá na krk, vylaďte vzrušující faktor a soustřeďte se na svůj dech. Zjistěte více.

Nemělo by být vůbec překvapivé, že velmi staré buddhistické rčení přirovnává lidskou mysl k uprchlému koni. Rozdíl je v tom, že my skutečně držíme své vlastní otěže – musíme je pouze používat.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *